2018 DUS Anketleri

  Anket 1: Bu sınavı değerlendiriniz
  Anket 2: ÖSYM'yi değerlendiriniz

  Anket 3: Branşları değerlendiriniz

Bu sayfayı Facebook'ta Paylaş
  Adınız ve Soyadınız :
  Mesajınızın ilgili
  olduğu branş
:
  Mail adresiniz :

  Mesajınız

:
Önemli Not : Mesajlar, otomatik olarak branş editörlerine ulaşmaktadır. Branş editörleri sadece kendi branşları ile ilgili soruları cevaplayacakları için her mesajda sadece tek bir branş ile ilgili görüşlerinizi yazmanız gerekmektedir.

  Yazan :  Dentist
  İlgili branş :  Restoratif Diş Tedavisi
  Tarih-saat :  2018-09-24 10:58:17
Mesaj : Bahadır Hocam çok teşekkürler emekleriniz için.Dediğiniz gibi 10 da 10 yaptım çok şükür.
Editörün yorumu : merhabalar nezaketiniz için ben teşekkür ederim çok sevindim. bizler için sizlerin başarısı büyük bir mutluluk oluşturuyor. ümidim gönlünüzde olan branş ama herşeyden önce mutlu ve huzurlu olacağınız bir çalışma hayatıdır tebrikler
  Yazan :  Nihan Türkoğlu
  İlgili branş :  Restoratif Diş Tedavisi
  Tarih-saat :  2018-09-22 19:22:07
Mesaj : Bahadır hocaya çok teşekkürler. Derste bahsettiği buraları bekliyorum dediği yerlerden birebir aynı sorular hocanın bu şekilde sorulacak dediği şekilde geldi. Emekleri için çok teşekkürler.
Editörün yorumu : Merhabalar  Nezaketiniz için ben teşekkür ederim Gayret ve çabayı beraber verdik Umarım herşey beklediğiniz ve istediğiniz gibi olur Başarılar
  Yazan :  Merve Özgül
  İlgili branş :  Genel Değerlendirme
  Tarih-saat :  2018-09-21 10:50:45
Mesaj : Yaptığım yanlış sorulara bu platformda hocalarımızın verdiği cevapları okudum ve üstüne bu kadar yorum yapmadım; demek ki hatalı düşünmüşüm diye. Soruları hazırlayan hocaların hangi kaynakları referans aldıkları nitekim meçhul; kalkıp da bunun için “Hadi bize açıklama yapın” tarzında, gerçekten emek veren hatta bu terbiyesizliğe yine sessiz kalıp cevap verme nezaketi gösteren hocalarımıza yaptığınızın haksızlık olduğunu düşünüyorum. Olumsuz sonuç alacağınız belli olan sonucu değiştirmekten ziyade süreci uzatıcak bu tarz polemiklere  girmeminizi ve dava açma gafletinde bulunmamanızı rica ediyorum. İnanın size hiçbir katkısı olmayacak onca insanının ahını almaktan başka.  Yıllardır tecrübe sahibi olan insanların da bir bildiği olduğu gerçeğini görmezden gelmeyelim. Lütfen. 
Editörün yorumu : Mervecim, Sizin gibi meslektaşlarımızın olduğunu görmek bize güç veriyor. İyi ki varsın diyorum.Güzel haberlerini duymak dileğiyle, Merve
  Yazan :  Bilge
  İlgili branş :  Genel Değerlendirme
  Tarih-saat :  2018-09-20 19:48:57
Mesaj : Sorular açıklandıktan sonra data kaynaklarını taradım da rahat 100 net üzeri çıkartılabilir. Her sorunun cevabı yok ama derece yaptıracak kadar sorunun cevabı var. Sorularda sıkıntı olmaması ve soruların net olması sevindirici. Düzenli çalışan arkadaşlar iyi derece yaparlar diye düşünüyorum.
Editörün yorumu :
  Yazan :  DDS
  İlgili branş :  Genel Değerlendirme
  Tarih-saat :  2018-09-20 19:39:57
Mesaj : Dusa giren dershane öğrencileriniz hakkında net sayıları ortalamalar , bu seneki sıralama, başarı ,son giren kaçla kapatır vs yorumlarınızı alabilir miyiz acaba mahsuru olmazsa(SADECE TAHMİNİN?
Editörün yorumu :
  Yazan :  Hakan Özdoğru
  İlgili branş :  Genel Değerlendirme
  Tarih-saat :  2018-09-19 20:50:14
Mesaj : Yeni baskı kitaplarınızda şu an elimizde olan kitaplarınıza göre neler değişecek majör değişiklikler yapılacak kitaplarınız var mı? Ona göre yenilemek istiyorum da teşekkür ederim.
Editörün yorumu : Yeni baskı kitaplarımızda major değişiklikler olmayacak. Klinik bilimler için eğer yeni baskı text book varsa çok özel bilgi veya tablo akışı bozmadan eklenebilir. Temel bilimlerde major bir değişiklik olmaz. başarılar..
  Yazan :  DT
  İlgili branş :  Protetik Diş Tedavisi
  Tarih-saat :  2018-09-19 20:13:43
Mesaj : hocam merhabalar, yayımlanan kitapçıkta 15. soruda okluzal düzlemin tespitinde hangileri referans olarak kullanılır diye soruluyor. Midsagital düzlem, okluzal düzlemin koronal düzlem üzerinde doğru konumda olup olmadığının tepitinde kullanılmaz mı ? nerede eksik düşünüyorum tamamlarsanız sevinirim. Sevgilerimle...
Editörün yorumu : merhabalar midsagital düzlemin kullanım amacı, yüz orta hattı ile protezin orta hattını çakıştırmaktır (idealde). okluzal düzlemin koronal düzleme göre doğru planda yer alıp almaması yine camper ile sağlanır. o nedenle,okluzal düzlem tespitinde bu parametre rol oynamamaktadır. sevgiler
  Yazan :  DİŞCİ
  İlgili branş :  Genel Değerlendirme
  Tarih-saat :  2018-09-19 18:33:22
Mesaj : Evet hocalarımız neredeler yorumlarınız bekliyoruz biz bu sınavı 2,5 saatte bitirdik siz 1 gün oldu içinden çıkamadınız bide hatalı soru yok diyorsunuz şimdiye kadar çoktan dönüş yapmanız gerekiyordu yoksa bizden önemli işleriniz mi var?
Editörün yorumu : evet sınavda hatalı soru yok. tüm detaylarıyla hocaların yorumlarını siteden takip edebilirsiniz
  Yazan :  Tuğçe baykara
  İlgili branş :  Ortodonti
  Tarih-saat :  2018-09-19 17:28:17
Mesaj : Hocam aksini iddia  zaten soruda siz bana anteri rotasyon yapmış Mandibulanın Antegonialçentiğinin belirginliğinin azaldığını kanıtlayın(OLABİLİR DİYO SORUDA) itiraz etmeyeceğim söz eğer haklıysamda arkamızda durmanızı rica ediyoruz..
Editörün yorumu : Mandibulanın anterior rotasyon yaptığı vakalarda şiddete bağlı olarak antegonial çentiğin belirginliği azalmaktadır, gonial bölge ise belirginleşmektedir, soruda ''olabilir'' dediği için ve olasılığı dahil ettiği için cevaplar arasında yer verilmemiştir. Soru doğrudur. 
  Yazan :  Fatih sayın
  İlgili branş :  Fizyoloji, Histoloji ve Emb.
  Tarih-saat :  2018-09-19 14:27:58
Mesaj : Hocam discus interkalaris sorusunda 3 cevap yok mu? Soru hatalı degil mi?
Editörün yorumu : aşırı detay hazırlanmış bir soru Interkalar diskler, kardiyak kas hücrelerine özgüdür. Gap junction ise interkalar diskin longitudinal komponentini oluşturur. Interkalar diskin transvers komponenti ise Fasia adherens ve desmosomlar tarafından oluşturulup bitişik kalp kası hücrelerini birbirine bağlar. Bu alanda fasya adherense aktin ve alfa-aktinin bağlanırken, desmin ise desmosoma bağlanır. Kierszenbaum Histology and Cell Biology 3.baskı Sayfa 220
  Yazan :  Dt bs
  İlgili branş :  Genel Değerlendirme
  Tarih-saat :  2018-09-19 13:34:51
Mesaj : Hocalarımızın sonavla ilgili değerlendirmesi nezaman bizlerle paylaşılacak ?
Editörün yorumu : siteden takip edebilirsiniz
  Yazan :  Dt
  İlgili branş :  Ağız-Diş ve Çene Radyolojisi
  Tarih-saat :  2018-09-19 12:45:59
Mesaj : Bağlayıcılık konusundan daha önce sormak istediğim iki kaynakta iki cevap şıkkı yer alıyor mu kısmını cevaplamamışsınız hocam. Hocamız soruyu bir kaynağa dayanarak sordu,bi kaynak belirtmek zorunda olduğu zaten dershanede sizler tarafından söylendi. Siz bize cevap iki kökün süperpozisyonu olmalı dediğinizde faydalandığınız kaynağı paylaşabilirsiniz çok seviniriz.
Editörün yorumu : faydalandığım kaynak kaynak kitabın tamamı, (sadece ilgili yer değil) ve bu kitaptan anladıklarım, cümlesi cümlesine referans verilme zorunluluğu ÖSYM de bile yoktur.. ders notuna bakarsak bunu ortalama bir dille anlattık
  Yazan :  Dt
  İlgili branş :  Ağız-Diş ve Çene Radyolojisi
  Tarih-saat :  2018-09-19 12:00:31
Mesaj : Soruyu hazırlayan hocamız bir kaynak belirtmek durumunda, siz de bize buradan cevap iki kökün süperpozisyonudur cevap derken bir kaynağa dayanarak cevap verdiniz herhalde. Bu durumda iki kaynakta iki farklı cevap oluyor en olası demesinin bir bağlayıcılığı olmamalı bence.
Editörün yorumu : en olası demesinin tahmininden daha çok bağlayıcılığı var. bana göre superpozisyon olmadan bu görüntü oluşamaz. bu kesin ama daha da olası ararsan kökün şekli buna etkendir. baktığımda 2 yöne de gidebilecek yorum içerdiğinden dolayı bu soru bu kadar tartışıldı.
  Yazan :  Dt
  İlgili branş :  Ağız-Diş ve Çene Radyolojisi
  Tarih-saat :  2018-09-19 10:28:01
Mesaj : Çift lamina dura sorusunun cevabı sizin söylediğinizi aksine kökün konveks olması verilmiş hocam hatalı olup olmadığıyla ilgili ne düşünüyorsunuz.
Editörün yorumu : sorunun iki cevaplı olması ihtimalinden bahsetmiştim ama "en olası" ifadesi soruyu hazırlayanın insiyatifine kalmış bir durum oluşturuyor. radyolojik olarak mantıklı olmasa da itirazı destekleyecek bir kaynak kitap desteği alamayız bu konuda
  Yazan :  Dt
  İlgili branş :  Protetik Diş Tedavisi
  Tarih-saat :  2018-09-19 10:24:34
Mesaj : Merhabalar hocam maxiller kaninle ilgili soruda hata olduğunu düşünüyor musunuz?
Editörün yorumu : merhabalar soruda hata bulunmamaktadır. sevgiler
  Yazan :  Dt
  İlgili branş :  Fizyoloji, Histoloji ve Emb.
  Tarih-saat :  2018-09-19 10:21:17
Mesaj : Hocam merhabalar 1. Yarık veya cepten gelişmez sorusu hakkında ne düşünüyorsunuz. Cevap 2. Cepten gelişen tonsilla palatina verilmiş ama Timpanik membran da 1. Membrandan gelişiyor. Ben mi bir ayrıntıyı kaçırıyorum yoksa soruda bir sıkıntı var mı? Teşekkürler.
Editörün yorumu : 1.membranı yapan = 1.yarık 1.cep . (Kaçırdığın nokta bu)
  Yazan :  Meryem ABANUZOĞLU
  İlgili branş :  Protetik Diş Tedavisi
  Tarih-saat :  2018-09-19 06:08:27
Mesaj : Merve hocam üst dişlerin kısa olması ile ilgili soruyu kampta öğrendim size teşekkür ederim sayenizde yaptım
Editörün yorumu : merhabalar canım benim. çok mutlu oldum.güzel haberlerinizi duymak dileğiyle, sevgiler
  Yazan :  BURHAN
  İlgili branş :  Ortodonti
  Tarih-saat :  2018-09-18 22:38:23
Mesaj : HOCAM ANTERİOR ROTASYON YAPAN ALT ÇENEDE ANTEGONİAL NOTCH BELİRGİN OLAMAZ MI?
Editörün yorumu : Mandibulanın anterior rotasyon gösterdiği durumlarda antegonial çentik yüzeyelleşir yani silinir, gonial bölge belirginliği ise artmaktadır. Soru bu çelişkiyi sorgulamıştır. 
  Yazan :  Dt
  İlgili branş :  Genel Değerlendirme
  Tarih-saat :  2018-09-18 20:26:36
Mesaj : Dusdatanin onumuzdeki sene ders programi, denemeleri kitaplari bu yeni sinava gore nasil degisecek? Yani nerdeyse mikrobiyolojiden soru yakalayamayan bir kitap soz konusu? Keza fizyoloji de oyle. Soru sorma sekli sinavin bariz bi sekilde degismis. Bu yeni "klinik vaka" anlatimi tarzinda soru anlatimina gore yeni kaynaklar hazirlanacak mi?
Editörün yorumu : Merhaba. Sadece Fizyoloji adına yorum yapıyorum. Bu sınavda Fizyoloji-Histoloji-Embriyolojiden çıkan 10 sorunun 8 tanesinin cevabı kitabımızda yazmaktaydı. 2 soru ise aşırı detay bir bilgiyi ölçüyordu. Her 10 soruda 1 ya da 2 tane detay bilgiyi ölçen ya da hatalı soru karşımıza çıkabileceğini, her şubede dersin başında ifade ediyoruz. Ayrıca derslerde 7-12-13-14-16 nolu sorular ile ilgili konulardan soru geleceğini ifade etmiştik. Özellikle derste ve kampta insülinden soru beklediğimi (16.soru) hiç unutmuyorum.
  Yazan :  Ayşegül Arkan
  İlgili branş :  Ağız-Diş ve Çene Cerrahisi
  Tarih-saat :  2018-09-18 14:59:14
Mesaj : Hocam merhabalar cerrahide bi soru vardı hastada kanal tedavisi yapıldıktan sonra başlayan diş çekilse bile geçmeyen keskin bi ağrı tarif ediliyordu cevabı atipik odontalji mi yoksa trigeminal nevralji mi
Editörün yorumu : Trigeminal nevralji olmalı. Soru açıklamasını net görmek gerekiyor
  Yazan :  Berivan
  İlgili branş :  Ağız-Diş ve Çene Cerrahisi
  Tarih-saat :  2018-09-18 14:25:10
Mesaj : Yanak bölgesinde ağrı 3 aydır devam eden diş Ağrısı kanal yaptirmasina rağmen geçmiyo hasta mamdibular hareketleri doğru bir şekilde yapabiliyor kapanışta sorun yok ekstra oral muayenesi sağlam Tetik noktası yok ne olabilir? 1-odontalji (famtom diş Ağrısı) 2. T.nevralji 3-myalji 4. Temp.arterit 5-migren yada vasküler idi Teşekkürler
Editörün yorumu : Trigeminal nevralji olmalı cevap. Soruyu tam görmek gerekiyor
  Yazan :  Berivan
  İlgili branş :  Ağız-Diş ve Çene Radyolojisi
  Tarih-saat :  2018-09-18 14:16:32
Mesaj : Yanak bölgesinde 3 aydan uzun süre gelen ağrı hastanın ekstraoral muayenesinde bulgu yok diş Ağrısı nedeniyle kanal yaptırmış geçmemiş hasta sentrik lateral hareketleri yapabiliyo Tetik noktası yok nedeni ne olabilir 1-odontalji (fantom diş Ağrısı) 2-nevralji 3-myalji 4-temporal arterit 5-migren miydi yoksa vasküler ağrı miydi
Editörün yorumu : Soru cerrahi sorusu. Cevap trigrminal nevralji olarak açıklandı
  Yazan :  Dt
  İlgili branş :  Ağız-Diş ve Çene Radyolojisi
  Tarih-saat :  2018-09-18 13:34:08
Mesaj : Hocam bronjlu soruda ama hastada travma yok işlem yok diye belirtiyor, eger bronj olsa neden bu ifade verilsin madem tüm verilen bilgilere bakıyoruz, yoksa bence de osteoporozu görünce  bronja atlamak kolaydı
Editörün yorumu : Bronja atlamak değil bence bronj doğru cevap zaten. Protez travmasından ya da tabiri caiz ise vuruktan bile olabilir
  Yazan :  Osteoporoz sorusu
  İlgili branş :  Ağız-Diş ve Çene Radyolojisi
  Tarih-saat :  2018-09-18 12:45:05
Mesaj : 75 yaşında kadın hasta, sistemik bir rahatsızlığı yok. 10 yıldır alt total protez kullanıyor. Birkaç haftadır sağ alt protezde ağrısı var. Kadın osteoporoz için ilaç kullanıyor. Radyografta mandibuldan ince radyolusent çizgiyle ayrılmış kemik görüntüsü var. ÖNCELİKLİ olarak ne dusunulmelidir? - Bifosfanat nekrozu - Garre osteomylit - Kronik osteomiyelit *Hocam radyolusent cizgiyle kemiğin ayrılması bifosfanatta görülüyor mu? Yani öncelikli diye sorulmuş özellikle. Bize hep şu söylenirdi. En basitten düşüneceksiniz. Bı ülser görüp ilk olarak squamoz cell karsinom olabilir diyemezsiniz. Daha basit olanı dusuneceksiniz deniliyordu.
Editörün yorumu : Soruda verilen hiçbir bilgi boşuna değildir. Tüm bilgileri tam anlamıyla kullanmak şartıyla basit düşünmek gerekir. Hastanın osteoporoz hastasınolması hatta ileri seviyede olması bifosfonat kullandığının belirtecidir. Bifosfonat kullananda ki bu şekilde tariflenen lezyon konusundaki en basit düşünce ve teşhis BRONJ dur
  Yazan :  merve
  İlgili branş :  Endodonti
  Tarih-saat :  2018-09-18 12:34:36
Mesaj : hocam pulpa kalsifikasyonu gri renk mi renklenme yapar? sınavda böyle bi soru vardı gri olması kafamı karıştırdı..
Editörün yorumu : Merveciğim merhaba, kalsifikasyon, gri değil sarı renklenme yapar. Gri renklenme yapan pulpa nekrozudur. En tipik pulpa kalsifikasyonu kalsifik metamorfoz.. Hatırlarsanız sarı senklenme yaptığını söylüyoruz, hatta fotoğraflarla tartışıyoruz derste... Sevgiler :) Ceren
  Yazan :  Dt
  İlgili branş :  Anatomi
  Tarih-saat :  2018-09-18 11:18:25
Mesaj : Merhabalar hocam. Submandibular bezle ilgili cerrahi sırasında m digastricus venter post ve m stylohiyoideus retrakte eden cerrah hangi yapıyı korumayı amaçlıyordur şeklinde bir soru vardı. Şıklarda A. Lingualis, A. Facialis, n. Facialis vardı burada nasıl yaklaşmalıydık
Editörün yorumu : arteria facialis, submandibular bezin içinden geçer dolayısıyla doğru cevaptır. eğer soruda submandibular bezden bahsetmeseydi adı geçen kasları kaldırınca pirogov üçgenindeki arteria lingualis'e de ulaşabilirdi.
  Yazan :  Özge
  İlgili branş :  Restoratif Diş Tedavisi
  Tarih-saat :  2018-09-18 10:12:39
Mesaj : Hocam soruda atrizyon abrazyon erozyon gibi orta düzey irritanlar karşısında oluşan dentin soruluyordu cevap tersiyer mi yoksa sklerotik dentin mi olacaktı
Editörün yorumu : merhabalar; soru kökünde irregüler ve pulpaya komşuluk ifadesi bize tersiyer dentini anlatır. sklerotik dentin uyaran altında oluşan pulpadan uzakta konumlanan ve var olan kanalın tıkanması sonucunda oluşur kolay gelsin
  Yazan :  burçin deniz
  İlgili branş :  Fizyoloji, Histoloji ve Emb.
  Tarih-saat :  2018-09-18 02:07:21
Mesaj : Hocam sirkumvallat papillaların etrafında von ebner bezleri salgı yaptığı için kübik veya silindirik diye düşünmüştüm ama üstünü örten epitel olarak mı soruluyordu
Editörün yorumu : Dilin üstü çok katlı yassı epiteldir. Bu epitel papillaların üstünü sarmış vaziyette bulunmaktadır.
  Yazan :  Cansu
  İlgili branş :  Anatomi
  Tarih-saat :  2018-09-17 20:42:25
Mesaj : Hocam dilini düz bir şekilde dışarı çıkaramayan birinde hangi çekirdekte lezyon vardır
Editörün yorumu : nucleus nervi hypoglossi
  Yazan :  Elif
  İlgili branş :  Anatomi
  Tarih-saat :  2018-09-17 19:14:37
Mesaj : Hocam temporal flep kaldirdiktan sonra hasta kaşini kaldiramamasi hangi sinirin hasar gormus oldugun gostergesidir diye bir soru vardi , tesekkurler
Editörün yorumu : nervus facialis'in temporal dalları
  Yazan :  Ferhad
  İlgili branş :  Ağız-Diş ve Çene Cerrahisi
  Tarih-saat :  2018-09-17 19:06:01
Mesaj : Hocam temporal flep kaldirdiktan sonra hasta kaşini kaldiramamasi hangi sinirin hasar gormus oldugun gostergesidir diye bir soru vardi , tesekkurler
Editörün yorumu : Soru alanımızda değildi, fasiyal sinirin temporal dalı hem alın derisini büzer hem de kaşları yukarı doğru kaldırır. Yanıt odur. Yine de net görmemiz gerekiyor yorumlamak için Sevgiler
  Yazan :  Ali rıza süleyman
  İlgili branş :  Anatomi
  Tarih-saat :  2018-09-17 18:05:05
Mesaj : hocam submandibular insizyonda m.stlohyoideus ve m.digastiricus post kas ekarte edilirken hangisini ekspoz ederiz tarzında bi soru vardı nfaciales ve a.faciales arasında kaldık ama
Editörün yorumu : cevap arteria facialis, internetten detaylı yoruma bakınız..
  Yazan :  Nur
  İlgili branş :  Çocuk Diş Hekimliği
  Tarih-saat :  2018-09-17 17:24:05
Mesaj : Hocam bi de rmcis ile ilgili soru secenekte rmcis nem hassasiyeti kompozit rezine gore daha iyidir diyordu diger sikta rmcis mekanik baglanti yapar diyordu cevap hangisi
Editörün yorumu : Merhaba, Soruyu tam olarak görünce yorum yapacağız.
  Yazan :  Nur
  İlgili branş :  Çocuk Diş Hekimliği
  Tarih-saat :  2018-09-17 17:22:01
Mesaj : Hocam mine hipoplazi hangi evredeki hasar sonucu olusur sorusu histodiferansiasyon evresi ve ameloblast matrix salgilamasinda hasar siklari arasinda kaldim siz kitaba amelogenezis imperfekta mine hipoplazisi histodiferansiasyon appozisyon evrelerinde hasar sonucu olusabilir hangisinde tam olarak olusur bisey diyemiyoruz demistiniz
Editörün yorumu : Merhaba Nur, Amelogenesis imperfeka'da mine defektinde genetik bir geçiş söz konusu ve hangi evrede oluştuğuna dair bir slayttı. Soruyu görmedim ama burada hipominrealizasyon ile hipoplazi arasındaki farktan yola çıkılarak oluşturulmuş. Hipoplazi mine formasyonu sırasında matrix üretimindeki bozukluğa bağlı meydana gelir.
  Yazan :  Nur
  İlgili branş :  Çocuk Diş Hekimliği
  Tarih-saat :  2018-09-17 17:19:13
Mesaj : Hocam ferrik sülfat için hangisi doğrudur diyordu ?1-fiksatiftir 2-rejeneratif materyaldir3- bakterisidal degildir 4-? hangileri dogru hocam
Editörün yorumu : Merhaba Nur, Sorular açıklandıktan sonra yorumlarımızı yapacağız. Umarım sınavın iyi geçmiştir.
  Yazan :  Elif
  İlgili branş :  Ağız-Diş ve Çene Cerrahisi
  Tarih-saat :  2018-09-17 15:33:15
Mesaj : Hocam submand  ins yapılıyordu kime  zarar verilebilir diye soruyordu galiba soruda  Ben a.facialis yapmıştım  Doğru mu acaba  Teşekkürler 
Editörün yorumu : Soru bizim branşımızda görünmüyor, ama yanıt doğru. Submandibular insizyonda fasiyal arteri korumak önemli
  Yazan :  Elif
  İlgili branş :  Ortodonti
  Tarih-saat :  2018-09-17 13:56:49
Mesaj : Hocam el bilek filmi vardı da ben onu mp3cap diye düşünüp ona göre cevaplamıştım ama eğer sınava girebildiyseniz ve hatırlıyosanız cevabını yardımcı olabilir misiniz  Teşekkürler 
Editörün yorumu : Soruda büyüme ve gelişim dönemi içerisinde mandibular retrognatisi olan bir hasta verilip tedavisi sorulmuş, cevap ise fonksiyonel aparey olarak verilmiş, soruda bu bilgi sorgulandığından cevap olarak doğru bir sorudur. 
  Yazan :  Elif
  İlgili branş :  Çocuk Diş Hekimliği
  Tarih-saat :  2018-09-17 13:54:12
Mesaj : Hocam maxillar alv kretin bukkalinde beyaz noduller vardır ne olabilir diye soruyordu soruda galiba  Teşekkürler şimdiden 
Editörün yorumu : Teşekkürler. Soruları tam görünce, yorumları yapacağız.
  Yazan :  Elif
  İlgili branş :  Ağız-Diş ve Çene Cerrahisi
  Tarih-saat :  2018-09-17 13:52:51
Mesaj : Hocam yanlış hatırlamıyorsam intraoral girişimde bishat  yağ dokusu repoze edilecekti hangi kasa dikkat etmek gerekir diyordu soruda  Teşekkürler 
Editörün yorumu : Buccinator olmalı
  Yazan :  Elif
  İlgili branş :  Fizyoloji, Histoloji ve Emb.
  Tarih-saat :  2018-09-17 13:50:56
Mesaj : Hocam diskus interkalarisin bulunduğu bağlantıyı soruyordu galiba  Aklıma gap junc geldi ama şıklarda yoktu  Teşekkürler
Editörün yorumu : orjınal soruyu görmeden cevap vermek sağlıklı olmayacak. Sabırla bekleyelim.
  Yazan :  Tedavi
  İlgili branş :  Restoratif Diş Tedavisi
  Tarih-saat :  2018-09-17 13:47:41
Mesaj : Hocam bir soruda tükürükte tampon görevi gören madde sorulmustu, Prolinden zengin proteinler mıdır yoksa karbonik anhidraz mıdır?
Editörün yorumu : merhabalar; biyokimya sorusu olması sebebiyle branş değerlendirmesi daha uygun olacaktır
  Yazan :  Ayfer özgüven
  İlgili branş :  Ağız-Diş ve Çene Cerrahisi
  Tarih-saat :  2018-09-17 13:32:36
Mesaj : Hocam merhabalar. Hangisi en az kırılır diye sorulmuştu. Kondil  koronoid angulus alveol
Editörün yorumu : Koronoid olmalı
  Yazan :  Dt
  İlgili branş :  Fizyoloji, Histoloji ve Emb.
  Tarih-saat :  2018-09-17 13:00:33
Mesaj : Merhabalar hocam. Sirkumvallat papillaların etrafını saran epitel hangidir diye bir soru vardı şıklarda çok katlı yassı,çok katlı kübik, yalancı çok katlı, tek katlı yassı, tek katlı prizmatik vardı yanılmıyorsam. Yanıt nedir acaba?
Editörün yorumu : Dilin üstü çok katlı yassı epiteldir. Bu epitel papillaların üstünü sarmış vaziyette bulunmaktadır.
  Yazan :  Ozden
  İlgili branş :  Protetik Diş Tedavisi
  Tarih-saat :  2018-09-17 12:14:09
Mesaj : Hocam açılı yerleştirilen ımplantlarda siman retansiyonlu kron kullanmak kontraendike mıdır değil midir? Bununla ilgili bir soru vardi fakat tam hatirlayamadim
Editörün yorumu : merhabalar implantın açılı olması durumunda doğru abutment türü seçilerek kullanılabilir,yani kontrendike değildir. doğru cevap budur. sevgiler
  Yazan :  RED52
  İlgili branş :  Restoratif Diş Tedavisi
  Tarih-saat :  2018-09-17 12:11:27
Mesaj : polimerizasyon büzülmesi ile ilgili olmayan 1-kullanılan adeziv sistemi 2-kullanılacak yöntem 3-kavite şekli 4-polimerizasyon sağlanan yüzey miydi diğerini hatırlayamadım
Editörün yorumu : merhabalar kullanılan adeziv sistemler polimerizasyonda değil adezyonda etkilidir?
  Yazan :  dursun
  İlgili branş :  Ağız-Diş ve Çene Radyolojisi
  Tarih-saat :  2018-09-17 12:02:18
Mesaj : hocam merhaba , karsınoma ın sıtu da bazal membrana penetrasyon var mı ?
Editörün yorumu : Merhabalar. Soru bizim sorumuz değil.patolojiye sormakta fayda var
  Yazan :  btornag
  İlgili branş :  Fizyoloji, Histoloji ve Emb.
  Tarih-saat :  2018-09-17 12:00:19
Mesaj : Emre hocam merhaba, hangisi elektrotonik ileti yapmaz diye bir soru vardı. Şıklar: A)Bipolar B)Gangliyon C)Koni D)Basil E)Horizontal'di.
Editörün yorumu : Eğer soru dediğiniz gibi ise; Aşırı detay bir bilgi sorgulanmış: Retina nöronlarında oluşan sinyallerin çoğunun iletimi aksiyon potansiyelleri ile değil, Elektrotonik ileti ile meydana gelir. Elektrotonik ileti, elektrik akımının uyarılma noktasından sinaps bölgesine kadar yol boyunca aksiyon potansiyelleri oluşturmadan nöron stoplazması ve aksonlarda doğrudan akmasıdır. Görsel sinyalleri daima aksiyon potansiyelleri şeklinde ileten retina nöronları sadece Gangliyon hücreleridir ve bu sinyalleri optik sinir aracılığıyla beyine taşırlar. Nadiren Amakrin hücrelerden de aksiyon potansiyelleri kaydedilebilir ancak bu aksiyon potansiyellerinin önemi anlaşılamamıştır.
  Yazan :  Dtdroopy
  İlgili branş :  Ağız-Diş ve Çene Radyolojisi
  Tarih-saat :  2018-09-17 11:49:05
Mesaj : Hocam bifosfonat nekrozlu cevabını verdiginiz soruda sekestrasyon oldugunu ve girişimsel bir işlem geçirmedigini söylüyordu , derste osteomyelitte radyolusent sınırla ayrılmıs kemik olmasının bifosfonat nekrozundan farkı oldugunu söylemiştiniz, acaba kronik osteomyelit olabilir mi dogru cevap?
Editörün yorumu : Merhabalar , derste sekestr ile osteomyelitten ayılamaz ifadesini kullandık hatta kitapta yanlış olanı değiştirmiştik. Burada soruyu çözdüren şey "osteoporoz" hastası olması. Bu yüzden bigosfonat
  Yazan :  Caridex
  İlgili branş :  Fizyoloji, Histoloji ve Emb.
  Tarih-saat :  2018-09-17 11:10:08
Mesaj : Hocam merhaba, hangisi elektrotonik ileti yapmaz? - Bipolar nöron - Gangliyon - Horizontal - Koni - Basil
Editörün yorumu : Eğer soru dediğiniz gibi ise; Aşırı detay bir bilgi sorgulanmış: Retina nöronlarında oluşan sinyallerin çoğunun iletimi aksiyon potansiyelleri ile değil, Elektrotonik ileti ile meydana gelir. Elektrotonik ileti, elektrik akımının uyarılma noktasından sinaps bölgesine kadar yol boyunca aksiyon potansiyelleri oluşturmadan nöron stoplazması ve aksonlarda doğrudan akmasıdır. Görsel sinyalleri daima aksiyon potansiyelleri şeklinde ileten retina nöronları sadece Gangliyon hücreleridir ve bu sinyalleri optik sinir aracılığıyla beyine taşırlar. Nadiren Amakrin hücrelerden de aksiyon potansiyelleri kaydedilebilir ancak bu aksiyon potansiyellerinin önemi anlaşılamamıştır.
  Yazan :  Caridex
  İlgili branş :  Ağız-Diş ve Çene Radyolojisi